Transporter dla kota – oswój z nim swojego mruczka

fot. paperelements

Przedstawiamy Wam cykl krótkich tekstów, które zostały napisane we współpracy z sklepami zoologicznymi. Te wskazówki powinny Wam, czytelnikom pomóc w wstępnym zapoznaniu się z tematem, który będziemy rozwijać również na łamach naszego E-Magazynu.


Każdy właściciel kota wie, że od czasu do czasu trzeba pupila gdzieś przewieźć. Wtedy niezbędny staje się bezpieczny i solidnie wykonany transporter, który zapewni naszemu zwierzakowi komfort, a nam da spokój ducha podczas każdej podróży.
Koty żyjące przez dłuższy czas w mieszkaniu z zasady nie lubią z niego wychodzić.

 

W pełni satysfakcjonującą namiastką przyrody jest dla nich obgryzanie roślin doniczkowych, łapanie much czy polowanie na gołębie na parapecie zabezpieczonego okna lub na osiatkowanym balkonie. Przychodzi jednak taki moment, że nasz pupil musi wybrać się na wizytę do weterynarza, w odwiedziny do babci czy do hoteliku dla zwierząt, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Nawet jeśli takie sytuacje występują rzadko – powinniśmy mieć w domu przygotowany na takie okazje i dopasowany do naszego zwierzaka transporter. Oczywiście koty są zadziorne i na początku mogą nieco protestować, ale ich oswojenie z transporterem jest możliwe i wcale nie takie trudne.

 

Zacznij wcześnie

Nawet jeśli nie planujesz częstych podróży ze swoim kotem – zacznij go już od małego do nich przyzwyczajać. Wybierz się z nim do parku w ciepły dzień i postaw transporter na nasłonecznionej ławce, weź go na przejażdżkę samochodową, nawet jeśli nie ma żadnego konkretnego celu. Nie czekaj, aż zwierzak zachoruje i trzeba go będzie w środku nocy szybko zawieźć do weterynarza. W takiej sytuacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że transporter będzie mu się kojarzył z czymś nieprzyjemnym, czego należy unikać.

 

Zostaw transporter na widoku

Opuszczenie domu lub mieszkania przez kota to dla niego ogromny stres. Zmiana otoczenia, dziwne hałasy, obce przedmioty i nieznani ludzie. Gdy zakupisz transporter – zostaw go na widoku. Nie ukrywaj w szafie, nie kładź na najwyższą półkę. Postaw go w jakimś ustronnym miejscu, otwórz, wrzuć do środka ulubioną zabawkę swojego kota oraz kocyk i poczekaj. Prędzej czy później zwierzak się nim zainteresuje i się do niego przyzwyczai. Bardzo częstym przypadkiem są koty, które traktują transporter jako jedno z licznych miejsc,
w których można w spokoju się zdrzemnąć i zrelaksować. Dzięki temu, nawet jeśli sama podróż nie będzie dla kota przyjemnym doznaniem – w nowym miejscu będzie mieć możliwość schowania się do transportera, który już zna.

 

Nie rób nic na siłę

Jeśli Twój kot na widok transportera ucieka, chowa się pod łóżkiem bądź w inny sposób wyraża swoje niezadowolenie na myśl o umieszczeniu go w nim – nie zmuszaj go do niczego. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj kota na siłę w transporterze. Po pierwsze spowoduje to jeszcze większy stres, a po drugie podczas takiego manewru zarówno Tobie jak i Twojemu pupilowi może stać się krzywda (zadrapania, złamane pazurki).

 

Po udanej podróży w transporterze nagradzaj kota za dzielne zachowanie. Gdy wrócicie do domu pobaw się z nim, pogłaszcz, wyczesz i zapewnij, że jest Twoim kocim superbohaterem, któremu żadne podróże nie są straszne. Nie chowaj transportera, zostaw go na widoku tak, żeby w krótkim czasie stał się naturalnym wystrojem pomieszczenia, w którym kot lubi przebywać.

 


Autor: www.zoologiczny.eu

Edycja: Justyna Królak